Summer Sailing Programme 2016

DATE DAY TIME RACE OFFICER EVENT
20th April Wed 19:00 Starlight Wed Series Race 1
24th April Sun 11:00 Pintail Early Bird Race 1
27th April Wed 19:00 Albany Express Wed Series Race 2
1st May Sun 11:00 Kandula Early Bird Race 2
4th May Wed 19:00 Expresso Wed Series race 3
8th May Sun 11:00 Silk Purse Early Bird Race 3
11th May Wed 19:00 Expressly Forbidden Wed Series Race 4
15th May Sun 11:00 Swallow Early Bird Race 4
18th May Wed 19:00 Vounaki Wed Series Race 5
22nd May Sun 11:00 Auf W Pet Early Bird Race 5
25th May Wed 19:00 Fagins Express Wed Series Race 6
28th May Sat CYC to Blyth windmills race
29th May Sun 11:00 Lillybelle Early Bird Race 6
1st June Wed 19:00 Spurreli Wed Series Early Race 7
3rd June Fri 21:00 Sailing Committee Farnes race
4th June Sat Farnes race
8th June Wed 19:00 Starlight Wed Series Early Race 8
12th June Sun 14:00 Temptress HW Smailes Trophy Race
15th June Wed 19:00 Albany Express Wed Series Early Race 9
19th June Sun 10am Ruby Roo Round Coquet Island Race
22nd June Wed 19:00 Expresso Wed Series Early Race 10
24th June Fri CYC Castles and Islands Race
24th June Sat CYC Castles and Islands Race
26th June Sun CYC Castles and Islands Race
29th June Wed 19:00 Starlight Express Wed Series Late Race 1
2nd July Sat ECSW Tay
3rd July Sun 12:00 Running Bear Rowena Cup
4th July Mon ECSW Tay
5th July Tue ECSW Tay
6th July Wed 19:00 Albany Express Wed Series Late Race 2
7th July Thu ECSW Tay
8th July Fri ECSW Tay
13th July Wed 19:00 Spurreli Wed Series Late Race 3
16th July Sat 12:00 Sailing Committee Northumberland Plate Race Blyth to Amble
17th July Sun Northumberland Plate return to Blyth race
20th July Wed 19:00 Expresso Wed Series Late Race 4
23rd July Sat Sunderland Airshow
24th July Sun Sunderland Airshow
27th July Wed 19:00 Expressly Forbidden Wed Series Late Race 5
31st July Sun 14:00 Schuuper Late Summer Series race 1
3rd Aug Wed 19:00 Fagins express Wed Series Late Race 6
7th Aug Sun 14:00 Selene Late Summer Series race 2
10th Aug Wed 19:00 Vounaki Wed Series Late Race 7
13th Aug Sat 11:00 Clive Griffith & Phil Gibson Old Gaffers Association (NE) Race
14th Aug Sun 14:00 Pintail Late Summer Series race 3
17th Aug Wed 19:00 Expressly Forbidden Wed Series Late Race 8
19th Aug Fri RNYC Cruise to Amble
20th Aug Sat CYC Regatta
21st Aug Sun CYC Regatta
24th Aug Wed 19:00 Fagins express Wed Series Late Race 9
26th Aug Fri Tall Ships Regatta and CYC visitors
27th Aug Sat Tall Ships Regatta and CYC visitors
28th Aug Sun Tall Ships Regatta and CYC visitors
31st Aug Wed 19:00 Vounaki Wed Series Late Race 10
3rd Sept Sat Sailing Committee RNYC  Regatta and Albin Express Nationals
4th Sept Sun RNYC  Regatta and Albin Express Nationals
11th Sept Sun 14:00 Shadowfax Late Summer Series race 4
18th Sept Sun 10:00 Mary Murray Bart’s Bondicar Bash
25th Sept Sun 11:00 Summer Wine Frank Kirby Minx trophy race for RNLI pennant